
Każdy z nas ma własne plany i marzenia, które stawia na piedestale i dąży do ich osiągnięcia. Często jednak droga do nich usiana jest licznymi trudnościami i komplikacjami, których początkowo możemy nie brać pod uwagę a sprawiają, że w konsekwencji rezygnujemy z tego, co jest dla nas WAŻNE i obieramy najbezpieczniejszą z opcji. Rezygnując z tego, co dla nas istotne w życiu, musimy mierzyć się z żalem, smutkiem, złością i poczuciem straty sensu własnego życia…
Powodów może być wiele… jednak to ty jesteś u steru i podejmujesz decyzje, których konsekwencje musisz ponieść sam.
Każdy z nas w swoim życiu mierzy się z własnymi dylematami…
…może stoisz przed ważną decyzją związaną ze zmianą obecnej pracy…
…może jesteś młodym człowiekiem, którego nikt nie traktuje jak profesjonalistę z powodu zbyt krótkiego doświadczenia…
…może jesteś szefem firmy lub kierownikiem działu, w którym pojawiają się częste konflikty w zespole i brak ci rozwiązania…
…może twój szef nie widzi w Tobie twoich umiejętności i przydziela ci zadania, które są dla niego w danym momencie ważne, ale ty chcesz robić coś całkiem innego…
…może inni wymagają od Ciebie rzeczy, na których nie masz wewnętrznej zgody, ale robisz to, ponieważ nie masz odwagi działać inaczej…
…może…rezygnujesz z siebie, boisz się tego, co stanie się jeśli zaryzykujesz i zawalczysz o własne marzenia i cele…
…może w relacji z partnerem/partnerką rezygnujesz z własnych marzeń…
…może…
Każdy z nas ma swoje „może…”, które odbiera mu radość z życia i sprawia, że wiedzie swoje życie na nieznane wody, kierowany emocjami, przekonaniami na własny temat i oczekiwaniami innych osób.
Dlaczego tak się dzieje? Czemu rezygnujemy z tego, co jest dla nas sensem życia? Jakie mogą być powody?
Po pierwsze: nasze przekonania i stereotypy – np. brak wiary w siebie swoje umiejętności, przekonanie, że inni są lepsi a ja się nie nadaję…
Po drugie: nasze emocje – np. strach przed utratą tego, co pewne i bezpieczne, strach przed konsekwencjami podjętych decyzji. Lęk, który mówi nam, że możemy zawieźć siebie i bliskich.
Po trzecie: wpływ i oczekiwania innych osób – np. oczekiwania innych, naciski ze strony najbliższych, które nas męczą i kierują naszym życiem.
O czym warto pamiętać:
1. Masz prawo się bać. Masz prawo czuć strach i lęk przed tym, co się stanie. Daj sobie prawo do odczuwanie tych emocji – powiedz sobie „to ok, że się boję, to ok, że nie wiem co robić i się martwię”.
Wykorzystaj swoje emocje, przekuj je w swoją broń – spraw, że staną się Twoim przyjacielem – sojusznikiem w podejmowaniu decyzji.
2. Każdy z nas jest wartościowy – ma własne zdolności i wiedzę. Zastanów się jakie kompetencje posiadasz, w czym jesteś dobry, co robisz lepiej od innych. Za jakie dokonania cenią cię inni ludzie.
Zapytaj swoich najbliższych i współpracowników, jakie Twoje umiejętności i wiedze cenią najbardziej.
3. Wpływ i naciski ze strony innych – traktuj je jako rady, które przyjmujesz, gdy czujesz że są obiektywne i wspiera Cię i Twój rozwój.
Bądź asertywny, działaj w zgodzie ze sobą i realizuj własne marzenia.
Nikt nie wybierze za Ciebie, jesteś jedyną osobom, która wie co cię uszczęśliwi. Dlatego zachęcam Cię do odpowiedzenia sobie na poniższe pytania:
1. Co jest moim celem w życiu?
2. Co chcę robić w swoim życiu, żeby czuć się szczęśliwym?
3. Jakie przekonania na własny Temat blokują mnie w realizacji marzeń?
4. Jakie oczekiwania innych blokują mnie w działaniu?
5. Jakie konsekwencję jestem w stanie ponieść na drodze do swoich marzeń?
6. Jakie wsparcie mam ze strony najbliższych?
7. Gdzie mogę liczyć na pomoc?
8. Od czego zacznę wprowadzanie zmian w moim życiu – jaki będzie pierwszy krok?
Kiedy odpowiesz sobie na te pytania w zgodzie ze sobą, będziesz wiedział co należy dalej zrobić.
Zachęcam Cię do refleksji nad własnym życiem i podjęciem zmian, które przybliżą cię do spełnienia marzeń!
