Często na szkoleniach uczestnicy proszą mnie o polecenie literatury z zakresu omawianych tematów. Pomyślałam, że to dobry pomysł, by korzystając z letniego czasu, napisać lżejszy w tonie post. Chciałabym tym razem skupić się na polecanych przeze mnie książkach.
Jak skutecznie się komunikować?
Niewątpliwie książką dla każdego, kto chce się skutecznie komunikować, jest: „Porozumienie bez przemocy w mediacjach”. Liv Larsson zaprasza nas do zastosowania podejścia Porozumienie bez przemocy Marshalla Rosenberga w rozwiązywaniu konfliktów. Książka ma postać nie tylko poradnika, jak wykorzystać to podejście w mediacjach. Zawiera przede wszystkim mnóstwo ćwiczeń pozwalających zwiększać swoje kompetencje komunikacyjne. Co ważne opisane metody pasują nie tylko do formalnych mediacji, ale przede wszystkim do relacji z najbliższymi.
Drugą pozycją jaką koniecznie trzeba mieć w biblioteczce i często wracać jest: „Sztuka skutecznego porozumiewania się. Praca. Rodzina. Zabawa”. Autorzy Matthew McKay, Martha Davis i Patrick Fanning stworzyli cudowny podręcznik, będący zbiorem podstawowych wspomagaczy i barier w komunikacji. Zwracają uwagę nie tylko na główne aspekty, ale również na takie elementy jak modyfikatory werbalne. Potrafią one jednym słowem zmienić znaczenie komunikatu. Nie brakuje również odniesień do asertywności, konfliktów czy negocjacji, wystąpień publicznych i wywierania wpływu. Proste przykłady i zestawy ćwiczeń pozwalają samodzielnie usprawniać efektywność swojej komunikacji.
W linii książek rozwijających kompetencje komunikacyjne, polecam również opracowanie Aleksandry Hulewskiej „Asertywność w ćwiczeniach”. Bardzo często przy okazji szkoleń z tego zakresu odwołuję się do koncepcji analizy transakcyjnej i koniecznie zwracam uwagę na umiejętność słuchania drugiej strony. Dlatego polecam tę pozycję, gdyż znajdziemy w niej wiele różnych przykładów do przećwiczenia każdej techniki aktywnego słuchania. Możemy również nauczyć się w jaki sposób wyznaczać granice.

Jak radzić sobie z emocjami?
Drugi wymiar, który jest mi bliski to emocje. A w tym temacie książką, która odmienia życie (poza moim e-bookiem „Emocje – wróg czy przyjaciel?” oczywiście 😉 jest „Paradoks szympansa” Steve’a Petersa. W bardzo zabawny, a jednocześnie mocno przystępny sposób, autor opowiada, w jaki sposób nasze prymitywne reakcje mogą wpływać na nasze wzajemne relacje. Dodatkowo możemy uświadomić sobie, w jaki sposób mogą zniekształcać nasze myślenie i nawykowe reakcje. Kiedyś jedna z uczestniczek mojego szkolenia, z którą spotkałam się po kilku latach na kolejnym, powiedziała, że ta książka odmieniła jej życie, więc wiem co piszę 🙂.
Z serii książek, które zmieniają myślenie koniecznie polecam całą serię książek Alexandra Lowena z zakresu bioenergetyki np. „Duchowość ciała”. Proszę nie mylić z bioenergoterapią 🙂. Psychiatra zwraca uwagę na połącznie naszej sfery emocji i różnych nagromadzonych przez życie traum z naszym ciałem. Nawet jeśli nie zamierzmy zgłębiać podejścia terapeutycznego to zrozumienie wzajemnych powiązań naszych doświadczeń i zapisanych historii w naszym ciele pozwala lepiej rozumieć reakcje somatyczne organizmu.
Ostatnią książką z tego zakresu – jednak już bardziej specjalistyczną jest „Teoria poliwagalna” Stephena Porgesa. Autor przedstawia w niej koncepcję wyjaśniającą działanie układu nerwowego w odniesieniu do silnych reakcji emocjonalnych będących poza świadomą kontrolą człowieka. Zwraca uwagę na ważną rolę regulowania emocji poprzez samoregulację układu nerwowego. Dzięki temu jesteśmy w stanie szukać kontaktu z drugim człowiekiem oraz mieć szansę na bardziej świadome reakcje. Koncepcja ta zmieniła moje myślenie o emocjach i możliwości pomocy osobom po traumach doświadczonych we wczesnym dzieciństwie.

Jak wykorzystać przeczytane książki w swoim życiu?
Pierwotnie chciałam zaproponować więcej książek, ale widząc trend w jakim zmierza mój opis pomyślałam, że warto jednak zrobić to w dwóch turach. Ten etap służy rozwojowi wszechstronnie rozumianemu więc również osobistemu. Kolejne książki miały raczej pochodzić z biblioteczki lidera 🙂. Mimo, że lider też człowiek 😉 to postaram się rozdzielić te tematy. Te, które związane są z efektywnym zarządzaniem sobą i swoimi zespołami od tych, dzięki którym można lepiej rozumieć siebie i porozumieć się z otoczeniem.
Jeśli znasz, którąkolwiek z wymienionych pozycji to zapraszam do podzielenia się. Napisz proszę do czego Cię one zainspirowały. Jeśli nie, a zamierzasz czytać, podziel się w komentarzu, jak tylko zapoznasz się z każdą z nich.
A jak dobrze wykorzystać czytane książki z zakresu rozwoju osobistego?
- Po pierwsze odnoś to, co czytasz, do konkretnych przykładów ze swojego życia.
- Wykonuj wszystkie zalecone ćwiczenia – to, że się z nimi zapoznasz i je przeczytasz, nie znaczy jeszcze, że już potrafisz.
- Zadaj sobie pytanie jak mogę wykorzystać tę treść, by wprowadzić więcej możliwości do swojego życia i relacji z bliskimi.
- Wybierz jedną rzecz, którą będziesz ćwiczyć w bieżącym tygodniu. Wybierz konkretne zachowanie lub sposób komunikacji.
- Umów się z przyjacielem lub przyjaciółką (może być partner), że będzie pomagać Ci weryfikować, czy już robisz postępy.
- Wracaj do dawnych treści – wraz ze zmianą w nas, te same treści czytamy i słyszymy zupełnie inaczej.
- Czytaj i działaj!
Trzymam kciuki za Twoje zmiany!