Kolejny dzień pełen wyzwań i trudnych decyzji za Tobą. Być może wracasz zmęczony do domu i zastanawiasz się, po co Ci to wszystko?
Jesteś szefem, ale być może w chwilach trudnych czasami wątpisz, czy się do tego w ogóle nadajesz? Może nadszedł moment w twojej karierze, gdy ludzie oczekują od Ciebie konkretnych rozwiązań
a Ty do końca nie wiesz, które będą odpowiednie?
Może sam nie wiesz, co mogłoby być najlepszym rozwiązaniem i jakie decyzje możesz podjąć, aby poprawić sytuację w firmie? To kryzys czy jedynie próba, którą musisz przejść jako szef…?
Dodatkowo docierają do Ciebie z różnych źródeł nowe informacje, że dobry szef powinien być „jakiś”, prezentować określone zachowania, budować w określony sposób relacje – a Ty się z tym nie do końca utożsamiasz.
Tak wiele pytań, a wciąż brakuje Ci odpowiedzi…
W byciu dobrym szefem nie chodzi jednak o proste rozwiązania, a o odpowiednie podejście do ludzi i pracy oparte o nasze wartości oraz kreatywność w szukaniu rozwiązań. Jeśli masz chwilę, zapraszamy do krótkiej refleksji nad własną rolą lidera.
1. W pierwszej kolejności zadaj sobie pytanie – Kim jestem jako lider?
Najczęściej nie zadajemy sobie tego pytania w ogóle, bo gonią nas cele, zadania, budżety…
W pewnym momencie tracimy z oczu to, kim tak naprawdę chcemy być i w czym tkwi nasz potencjał jako wystarczająco dobrego szefa. Każdy z nas nosi w sobie ukrytą teorię przywództwa, ma w głowie pewien ideał „prawdziwego lidera”. Najczęściej zbudowany na kanwie dotychczasowych doświadczeń ze swoimi szefami, albo poprzez naśladowanie niedoścignionego wzorca czy obietnicę, że Ja będę inny. Takie budowanie swojego stylu przywództwa może niestety doprowadzić do nakładania masek zgodnie z trendami, lub zgodnie z oczekiwaniami organizacji. A jaka jest prawda o nas? Czym się wyróżniamy, co mogłoby stanowić kamień węgielny naszego indywidualnego stylu przywództwa? Co chcemy dać innym, organizacji i co stanowi o naszej unikatowości?
2. Sprawdź w jaki sposób wyzwanie, przed którym stoisz, realizuje Twoją misję życiową?
Co w sytuacji trudnej, przed którą teraz stoisz stanowi dla Ciebie największe wyzwanie? W jaki sposób wymaga ona Twojej reakcji z poziomu istotnych dla Ciebie wartości?
Przykładowo, jeśli masz do czynienia z konfliktem w zespole, a Twoją wartością jest wzajemne wsparcie, to w jaki sposób możesz wykorzystać zaistniałą sytuację do wdrożenia swojej wartości w działaniu? Nieraz traktujemy nasze wartości jako coś teoretycznego, istniejącego
w naszej głowie wyłącznie, gdy coach zada nam określone pytanie. Mówimy „wartości to wartości, a realne życie (zwłaszcza w korporacji) to realne życie”, ale czy rzeczywiście żyjemy w pełni, jednocześnie postępując niezgodnie z naszymi wartościami?
3. Dobierz takie rozwiązanie, które jednocześnie zaspokoi Twoje wartości i przyniesie najbardziej konstruktywne w danej sytuacji rozwiązanie.
Jeśli Twoją wartością jest wspieranie ludzi w rozwoju, gdy spotka Cię trudny moment zadaj sobie kolejne pytania:
- W jaki sposób najpełniej mogę wesprzeć swoich ludzi?
- Jak swoim zarządzaniem mogę pomóc im w tym momencie się rozwinąć?
- Jakiego rodzaju działań z mojej strony potrzebują, aby ruszyć dalej lub jakie rozwiązania wskazać, aby poradzili sobie z danym wyzwaniem?
Jeśli Twoją wartością jest efektywność oraz wysokie wyniki wówczas warto zadać pytanie:
- Jakie działania powinienem podjąć, aby zwiększyć efektywność w zespole?
- Jakie rozwiązanie w tej sytuacji pomoże nam zrealizować założone cele?
- Jakich narzędzi muszę dostarczyć, aby zwiększyć wyniki?
- Jakich szkoleń lub jakiego rodzaju pomocy ludzie potrzebują, aby to osiągnąć?
Kiedy wartością najważniejszą będzie motywowanie/inspirowanie innych:
- Czego ludzie w mojej organizacji w tym momencie potrzebują najbardziej? (lepszych warunków pracy, zmian pod względem obowiązków, podwyżki, zwiększenia autonomii, benefitów etc.)
Jeśli próba zwiększenia motywacji odbywa się pod nieodpowiednim kątem nie wniesie oczekiwanego wzrostu, np. osoba ma złe warunki pracy (tj. brak klimatyzacji lub zbyt krótkie przerwy w zajęciach) nie zmotywujemy jej docenieniem za wykonane zadanie itp.
- Co zrobiłem ostatnio by inspirować moich ludzi do sięgania po więcej lub angażowania się
w ciekawsze projekty? - W jaki sposób osobiście jestem modelem pożądanych zachowań?
- Jakiej inspiracji/motywacji ludzie potrzebują, by ponownie poczuć wiatr w żaglach?
Mimo że sytuacja wyjściowa może być taka sama to od naszych wartości zależy, po które rozwiązanie sięgniemy i jak skuteczni będziemy. Nie zawsze wybierzemy obiektywnie najlepsze rozwiązanie, ale może będzie wystarczająco dobre i skuteczne? Poczucie ulgi i adekwatności działania bez przerysowania formy nad treścią może stać się najlepszym paliwem do uruchomienia dalszych działań.
4. Zweryfikuj czy sposób, w jaki wdrożysz to rozwiązanie rzeczywiście będzie w zgodzie z Tobą.
Im bardziej jesteśmy autentyczni w naszych rolach, tym pełniej i skuteczniej działamy. Punktem wyjścia jest zawsze spójność wewnętrzna. Jak zbudować tę spójność – być konsekwentnym w wyborach
i zawsze wracać do podstawowych wartości? Jeśli chcesz odkryć swój potencjał jako lidera zapraszamy do skorzystania z programu CORE LEADERSHIP COACHING ™.
PODSUMOWUJĄC, zasada jest prosta:
- Początkowo najważniejsze jest, aby znaleźć najistotniejszą wartość, którą chcesz wdrażać w codziennym zarządzaniu.
- Następnie zadaj sobie pytanie, jakich zachowań oraz sposobów potrzebujesz, aby przez swoje zarządzanie tę wartość wypełnić.
- Po jakich zachowaniach rozpoznasz, że ta wartość jest realizowana.
- Sprawdź, czy działania, które zarządziłeś/łaś przyniosły faktyczne rezultaty.
Jeśli działania były słuszne, a rezultaty są widoczne oznacza to, że znalazłeś/łaś odpowiedni sposób na wdrażanie wartości. Jeśli jednak nie ma zamierzonych rezultatów, postaraj się dostrzec co takiego nie zadziałało, że wartość się nie przejawiła:
- Co powinienem zrobić inaczej?
- Co takiego mogę zrobić więcej?
- Czego muszę robić mniej?
- Czego unikać, aby ta wartość mogła objawić się pełniej w danym działaniu?
A teraz zapraszamy Cię, usiądź w spokojnym, sprzyjającym ku przemyśleniom oraz Twojej kreatywności miejscu, przy herbacie lub lampce wina i zastanów się kim jesteś w swoim najlepszym wydaniu bycia szefem? Do jakiej roli jesteś powołany jako szef? Komu możesz tą rolą służyć? Jak możesz ją w sobie najpełniej realizować?
Każdy z nas nosi w sobie powołanie. Jeśli połączymy rolę szefa z własnym powołaniem, odpowiedzi na pytania, jakim liderem być staną się oczywiste. Każdy w mniejszym lub większym stopniu posiada w sobie cząstkę przywódcy, lecz kluczem jest to, by znaleźć oraz zrozumieć tę część i w najlepszy możliwy sposób dzielić się nią z innymi.
Jeśli jednak nie chcesz odkrywać tego samotnie i chcesz, aby w drodze rozwoju towarzyszył Ci ktoś z zewnątrz pomagając odkrywać w Tobie aspekty bycia szefem – jesteśmy do Twojej dyspozycji i zapraszamy do kontaktu lub wyboru programu CORE LEADERSHIP COACHING ™.