Skąd mam wiedzieć?
No właśnie – skąd? Skąd mam wiedzieć, że to co uwielbiam robić to mój potencjał? Skąd wiedzieć, jaką drogę kariery wybrać, gdy wiele z nich wydaje się równie atrakcyjnych? Wielu moich klientów zadaje sobie takie pytania i to zarówno na początku swojej kariery zawodowej, jak i w jej trakcie, gdy pojawia się możliwość awansu na nowe stanowisko. Czy wybierając daną drogę mają pewność? Nie. Czy świadomie wybierają dane miejsce? Tak. To skąd wiadomo, że to dobry wybór? I na to pytanie odpowiedzią będzie dalszy tekst tego wpisu, zapraszam.
Czy istnieje magiczna pigułka?
Być może myślisz, że istnieje jakiś magiczny sposób, by dostać informację od wszechświata, że dana droga jest tą właściwą. Być może tak jest. Jednak ja zapraszam Cię dziś do trochę bardziej przyziemnej formy weryfikacji tego jak rozwijać swój potencjał bez ograniczających przekonań.
Często na drodze do odnalezienia swojego powołania stają różnego rodzaju myśli, które próbują powstrzymać nas przed dokonaniem niewłaściwego wyboru. Jednak taki sposób rozumowania nie pozwala nam świadomie eksplorować różnych możliwości, bo niektóre z nich od razu negujemy, zanim nawet się z nimi zmierzyliśmy. Przekonanie, że istnieje jedna jedyna droga jest ograniczające również w takim sensie, że nakłada na nas poczucie winy z powodu złego wyboru, jeszcze zanim go naprawdę dokonaliśmy.
Warto zatem próbować różnych możliwości zanim zdecydujesz się na jedną z nich. Warto sprawdzić, jak odczuwasz bycie na danej ścieżce, zarówno jako osoba prywatna i jako pracownik. Ważne jest, jak się czujesz w każdej z ról.
Moja droga
Być może zastanawiasz się czasem skąd wiedziałam, że powinnam być psychologiem, a w dalszej kolejności trenerem i coachem. Być może Cię zaskoczę, ale powiem Ci, że nie wiedziałam. Czy jestem zadowolona z tego wyboru? Tak, nawet bardzo. Od czego się zaczęło?
Kiedy uczyłam się w liceum w klasie o profilu matematyczno-fizycznym miałam przekonanie, że prawdopodobnie pójdę na politechnikę i będę studiować automatykę i robotykę. Od zawsze jednak interesowały mnie przedmioty zarówno ścisłe jak i humanistyczne, w tym dwie moje wielkie miłości – matematyka i język polski. Czułam, że jeśli wybiorę politechnikę, to zrezygnuję z ważnej części mnie (humanistycznej). Od zawsze interesowałam się też teatrem, ale zdaniem rodziców zawód aktora nie jest prawdziwym zawodem i miałam najpierw zdobyć inne wykształcenie.
Przełomowy dla wyboru drogi okazał się wyjazd na rekolekcje Ruchu Światło-Życie (Oaza), jako animatorka. Podczas jednej z odpraw omawialiśmy wybrany przypadek uczestnika. Nie wiedząc do końca co zrobić, moderator zapytał moją koleżankę, która w tamtym czasie kończyła pedagogikę o wskazówki do postępowania. Dzięki jej interpretacji wszystko stało się jasne. Wtedy poczułam, że chciałabym potrafić tak jak ona odpowiednio interpretować zachowania innych ludzi i na tej podstawie trafnie im pomagać. I tak w czwartej klasie podjęłam decyzję, że będę również zdawać na psychologię, a będąc przyjętą zarówno na politechnikę, fizykę na UW i psychologię w KUL, wybrałam tę ostatnią.
Od czego zacząć?
Moje doświadczenie uczy mnie, że warto pozwolić sobie na kiełkowanie różnych myśli. Tam, gdzie któraś z nich Cię na dłużej zatrzyma – pozwól sobie na nią i spędź tam więcej czasu. Być może w poszukiwaniu kluczowych odpowiedzi pomocne okażą się poniższe pytania. Na każde z nich poszukaj odpowiedzi przynajmniej kilkukrotnie – tak by mieć pulę odpowiedzi. A potem pochodź z nimi i obserwuj w jaką układankę się one ułożą. Co było w nich wspólnego? Co się najczęściej powtarza w Twoich odpowiedziach? Jaki wzór dostrzegasz? Zadaj sobie następujące pytania:
- Co przychodzi Ci z łatwością?
- Co przynosi Ci radość?
- Za co cenią Cię ludzie?
- Do czego masz predyspozycje?
- O czym marzyłeś_aś jako dziecko?
- Co cieszy Cię na myśl o pójściu do pracy?
- Z czego nigdy nie chciał_a_byś zrezygnować?
- Co nadaje największy sens Twojemu życiu?
- Jakie wartości są dla Ciebie naprawdę kluczowe?
- Gdybyś miał_a wpływ na losy świata to co chciał_a_byś w nim zmienić? (poza wojnami i chorobami)
- Kim jesteś?
Mam nadzieję, że pytania te okazały się pomocne. A jeśli chcesz bym towarzyszyła Ci w drodze odkrywania Twojego potencjału zapisz się na bezpłatny webinar, który odbędzie się 19 maja o 20:00. Podczas niego dowiesz się:
- Jakie są najczęstsze blokady w rozwoju potencjału?
- Z czym warto zrobić porządek zanim wybierzesz swoją drogę?
- Od czego warto zacząć uwalnianie swojego potencjału?
Poniżej link do zapisów:
https://uwolnijswojpotencjal0.gr8.com/